Jakie kwiaty zasadzić w donicach betonowych?

Kwiaty
spiriteris
Jakie kwiaty zasadzić w donicach betonowych?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Betonowe donice stały się bardzo popularne wśród miłośników kwiatów. Poznaj zalety tego typu donic i dowiedz się, jakie rośliny będą w nich dobrze wyglądać.

Uniwersalne zastosowanie donic betonowych

Betonowe donice ogrodowe wyróżniają się prostą formą, która znajdzie zastosowanie w każdej aranżacji. Będą pasować zarówno do stylu minimalistycznego, jak i przestrzeni zaaranżowanych w stylu tradycyjnym. Prezentują się bardzo efektownie, a są przy tym wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu i funkcjonalne. W nowoczesnych ogrodach dobrze sprawdzą się kolorowe modele w różnych kształtach i rozmiarach. Najczęściej wybieranymi donicami są te w kształcie kwadratu lub prostokąta, które mogą pomieścić sadzonki z kwiatami, krzewy albo małe drzewka. Ze względu na estetyczną formę mogą znaleźć swoje zastosowanie także jako skrzynka na parapet.

Donice betonowe – odporne na warunki atmosferyczne

Donice betonowe są wykonane z betonu architektonicznego z domieszką włókna szklanego. Dzięki wytrzymałemu materiałowi wykorzystanemu przy produkcji są odporne na działanie czynników pogodowych i mogą zostać ulokowane na tarasie, patio, w ogrodzie lub pomieszczeniu. Wiele osób wybiera modele w stonowanej kolorystyce do przestrzeni firmowych. Warto otaczać się roślinami w biurze, bo poza estetycznym wyglądem, zwiększają one wilgotność i działają jak naturalny filtr oczyszczający powietrze.

Istotną zaletą donic betonowych jest także to, że są w pełni mrozoodporne i dzięki impregnacji nie pochłaniają wilgoci z ziemi. Na rynku dostępne są również specjalne modele donic z otworem drenażowym na dnie, które pomagają w swobodnym przepływie wody w sytuacji, gdy donica ma znajdować się na zewnątrz. Inwestycja w lepszej jakości donice, które nie będą niszczyć się pod wpływem ciągłej ekspozycji na zmienne warunki atmosferyczne, uwolni Cię od konieczności wymieniania ich co sezon. Szeroki wybór donic betonowych znajdziesz tutaj: https://donice-zadora.pl/donice-betonowe-c-38.html

Rośliny polecane do donic betonowych

Do donic betonowych najlepiej sprawdzą się rośliny, których system korzeniowy nadmiernie się nie rozrasta. Warto wybrać gatunki, które ładnie się prezentują, ale nie wymagają od nas zbyt wiele pracy i częstego przesadzania. Dobrze zdecydować się na rośliny, które nie przerosną kupionych przez nas donic. Najogólniej mówiąc, w betonowych donicach można posadzić niewielkie drzewka o ozdobnym charakterze, krzewy i byliny. Wśród bylin szczególnie polecane są: lawenda, bodziszki, funkie. Jeśli interesują Cię gatunki posiadające ozdobne liście, sprawdź koniecznie hosty, bergenie i rojniki. Wiele osób wybiera do betonowych donic długotrwałe rośliny, takie jak m.in. jeżówki, rozchodniki, werbeny, goździki, liliowce czy dzwonki. Dobrym wyborem będą także rośliny sezonowe – przykładowo mogą to być fuksja i pelargonie. Jeśli chodzi o drzewka, dobrze sprawdzą się miniaturowe drzewka owocowe, takie jak śliwy, morele czy miniaturowe grusze. Wiele osób sadzi na tarasie też rośliny jadalne, przykładowo poziomki czy truskawki. Możesz również pomyśleć o hodowaniu na tarasie różnego rodzaju ziół (np. rozmaryn, mięta, oregano), które w okresie zimowym możesz przenieść do pomieszczenia.

Do betonowych donic polecane są także następujące gatunki:

 • bukszpan,
 • berberys,
 • kosodrzewina,
 • tuje,
 • jałowiec chiński,
 • irga,
 • trzmielina Fortunea,
 • trawy ozdobne,
 • floksy,
 • szałwie,
 • kocimiętki,
 • żurawki,
 • bergenie.

Zdjęcie główne: freddie marriage/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Szkolenia z prawa celnego dla pracowników działów importu i eksportu
/
Szkolenia z prawa celnego dla pracowników działów importu i eksportu
Szkolenia z prawa celnego są kluczowym elementem skutecznego prowadzenia międzynarodowej działalności gospodarczej.
Polecamy