Co na ściany w łazience zamiast płytek?

Łazienka
spiriteris
Co na ściany w łazience zamiast płytek?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele lat temu przyjęło się już, że do wykończenia ścian w łazience wykorzystuje się kafelki. Nic w tym dziwnego, produkt ten jest odporny na wilgoć i zniszczenia, higieniczny oraz łatwo utrzymać go w czystości. Na szczęście technologia w ciągu minionej dekady posunęła się bardzo do przodu, dlatego możemy wykorzystać w naszej łazience wiele innych materiałów, spełniających powyższe kryteria.

Beton dekoracyjny

Moda na chłodne barwy na dobre zagościła również w łazience, nic zatem dziwnego, że chętnie wykorzystujemy w niej kafle imitujące beton. jednak po co bawić się w “podróbki” jeśli można na naszych ścianach wykorzystać prawdziwy beton, w wersji dekoracyjnej? Obecnie wielu fachowców świadczy usługi w zakresie kładzenia tego ciekawego materiału, wykorzystywany jest nie tylko w łazience, beton dekoracyjny będzie się doskonale prezentować także na podłodze w salonie czy kuchni. Dobrze nałożony beton jest praktycznie niezniszczalny, poza tym jego powierzchnia jest jednolita, dzięki czemu prezentuje się niezwykle schludnie i elegancko.

Stiuk

Tynk dekoracyjny, zwany inaczej stiukiem, nie jest nową technologią, wykorzystywany był bowiem już w czasach starożytnych. Jednak dawniej nałożenie stiuku wymagało ogromnej wprawy i wykorzystania drogich materiałów. Obecnie możemy kupić gotowa mieszankę która rozrabiamy tylko z wodą i nakładamy na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Prawidłowo naniesiony tynk dekoracyjny jest odporny na wilgoć i zniszczenia, jednak jego największą zaletą jest wspaniały wygląd. Stiuk dostępny jest w różnych kolorach, dodatkowo możemy wybrać wersję matową lub połyskliwą. Tynk dekoracyjny dzięki nieregularnemu rozmieszczeniu barwnika wygląda jak blok marmuru, dlatego polecany jest szczególnie miłośnikom eleganckich łazienek.

A może… drewno?

Wydawać by się mogło, że do wilgotnej łazienki nie ma mniej odpowiedniego materiału niż wrażliwe na wodę drewno. jednak w dzisiejszych czasach, dzięki odpowiedniej impregnacji, możemy ściany w swojej łazience wyłożyć wspaniałymi, drewnianymi płytkami, nie martwiąc się tym, że zbutwieją lub zajdą wilgocią. Najlepiej w tej roli sprawdzą się deski wykonany z drzew egzotycznych, które rosnąc w lasach deszczowych posiadają naturalną ochronę przed wilgocią. Należą do nich m.in.: teak, cedr, doussie, iroko, lapacho, a także wenge. Deski dodatkowo pokrywamy impregnatem lub lakierem, jeśli chcemy dodatkowo zmienić barwę drewna najlepiej wykorzystać w tym celu lakierobejcę.

Pozostałe opcje

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu ciekawego efektu stylistycznego możemy wykorzystać na ścianach naszej łazienki tapety. W tym wypadku tak wilgotnego pomieszczenia najlepiej sprawdzą się modele wykonane z winylu lub włókna szklanego, dodatkowo pokryte warstwą akrylu. Dużą popularnością cieszą się obecnie specjalne fototapety wodoodporne, dostępne w bardzo różnorodnych deseniach. Kolejnym, ekonomicznym rozwiązaniem będzie pokrycie ścian łazienkowych farbą zadedykowaną do pomieszczeń wilgotnych. Takie farby posiadają w swoim składzie jony srebra, które chronią przed rozwojem pleśni oraz grzybów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skutecznie znaleźć pracę za granicą: poradnik dla par i osób bez znajomości języka
/
Jak skutecznie znaleźć pracę za granicą: poradnik dla par i osób bez znajomości języka
Odkryj skuteczne metody na znalezienie pracy za granicą, nawet jeśli nie znasz języka. Dowiedz się, jak podejść do tego wyzwania jako para i jak przystosować się do nowych warunków.
Polecamy