Bidet w łazience- czy jest potrzebny?

Łazienka
spiriteris
Bidet w łazience- czy jest potrzebny?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bidet to urządzenie, które służy do zachowania czystości, zwłaszcza okolic krocza bez rozbierania się do naga. Zwykle bidet jest ceramiczny, wiszący na ścianie, albo stojący. Swym kształtem, wielkością i przeznaczeniem przypomina umywalkę połączoną z sedesem. Zazwyczaj umieszczany jest w okolicy sedesu.

Znany od bardzo dawna. Początki używania przypisywane są monarchom i arystokracji, stąd przez wiele pokoleń postrzegane były jako element luksusu, wręcz zbytek. We Francji stał się dość powszechnym elementem już w XVIII wieku i był nazywany “futerałem na skrzypce”, ze względu na jednoznaczny kształt, podobnie Hiszpanie nazywali go barwnie “gitarą czystości”, natomiast Włosi “rumakiem czystości”. Bidet był jak wiele innych przedmiotów oznaką bogactwa, co za tym idzie architekci prześcigali się w różnorodnych kształtach i rodzajach materiałów z których powstawały bidety, od drewna i ceramiki po elementy kryształowe, czy skórzane.

Dziś bidet jest ceramiczny, zazwyczaj montowany obok sedesu w odległości około 30 cm. Zalecana szerokość bidetu, ze względu na wygodę to około 40 cm. Bidet wyposażony jest w syfon, wygodną baterię, zazwyczaj z wyciąganą wylewką. W Polsce dostępne już są bidety elektroniczne, nowoczesne i innowacyjne. Przyszły one do Polski z Japonii, Korei i krajów Dalekiego Wschodu. Montowane są one bezpośrednio na misce WC. Dysza wysuwająca się z panelu głównego dostarcza wodę do mycia intymnych części ciała. Tego rodzaju bidety mogą być uzupełnione o funkcje mycia oscylacyjnego, suszenia, masażu, programu specjalnego dla kobiet, czy rodziny.

Zalety montowania bidetów to:

  • ogromna wygoda przy dbaniu o higienę
  • prosty sposób na szybkie odświeżenie się w ciągu dnia
  • wygodne urządzenia dla osób starszych, zwłaszcza z problemami w poruszaniu się
  • pomagają w dbałości o zdrowie i codzienne dobre samopoczucie
  • niektórzy używają bidetów do wygodnego mycia nóg
  • dzieci mogą korzystać z bidetów do mycia rąk, niektórzy zapewniają, że jest to wygodniejsze niż mycie w umywalkach
  • zwiększają poczucie komfortu po skorzystaniu z toalety
  • pozwalają na dogodną higienę dla osób z uciążliwymi podrażnieniami w okolicach intymnych, zwłaszcza latem
  • dają możliwość na wygodne umycie małych psów czy kotów.

Oczywiście montowanie bidetów ma swoich przeciwników, którzy uważają, że jest to urządzenie bezzasadne do montowania w łazience. Zwracają uwagę na zmniejszenie powierzchni łazienki, zwłaszcza gdy mamy małą łazienkę. Oczywiście decydując się na montaż bidetu musimy być przekonani, że będziemy go wykorzystywać i nie będzie tylko zbędnym i zbierającym kurz elementem łazienki. Badania wskazują, że tylko około 17% Polaków korzysta na co dzień z bidetu, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, gdzie bidet jest powszechnie montowany i używany w hotelach, pensjonatach, mieszkaniach i domach. Wygląda na to, że brakuje w naszym kraju tradycji i kultury korzystania z bidetu. Cena nie może być przeszkodą, gdyż na najprostsze bidety trzeba przeznaczyć tylko około 300 zł, natomiast korzyści są przeogromne. Warto więc promować stosowanie bidetów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego lekarz musi mieć ubezpieczenie?
/
Dlaczego lekarz musi mieć ubezpieczenie?
Zagłęb się w świecie zabezpieczeń medycznych i dowiedz się, jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia dla lekarzy. Odkryj ryzyka zawodowe, a także korzyści płynące z ochrony.
Polecamy