Sypialnia dziecka – czego nie może w niej zabraknąć?

Sypialnia
spiriteris
Sypialnia dziecka – czego nie może w niej zabraknąć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pojawienie się na świecie nowego człowieka zawsze jest wielkim powodem do świętowania. Dla świeżo upieczonych rodziców jest to również okazja, do tego by zaszaleć przy urządzaniu pokoju dla malucha. W zależności od wieku, dziecko potrzebuje w swojej sypialni innych przedmiotów i wyposażenia. Zobacz, o jakie elementy należy zadbać w pokojach dzieci w różnych grupach wiekowych. 

Pokój dla noworodka i niemowlaka

Przez cały okres niemowlęctwa dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Jest to najbardziej krytyczny czas dla rozwoju malucha, dlatego potrzebuje on rozmaitych bodźców, które pozwolą mu na tworzenie w mózgu nowych połączeń nerwowych. W pokoju lub kąciku dla niemowlaka w sypialni rodziców, bezwzględnie musi znaleźć się łóżeczko dostosowane do wieku dziecka. Maluch musi mieć swoją prywatną przestrzeń, w której nikt nie będzie przeszkadzał mu podczas snu i odpoczynku. W takim łóżeczku nie powinno znajdować się absolutnie nic, poza materacem i wodoodpornym prześcieradłem na gumce. Noworodek lub niemowlę bardzo łatwo może przez sen zakopać się w pościeli lub innych dodatkach do łóżeczka, co grozi uduszeniem. Żeby uniknąć niebezpiecznej sytuacji, dziecko do spania odkładaj wyłącznie w dopasowanym do ciała śpiworku, bez pościeli, poduszek, pluszaków czy kocyków.

Nad łóżeczkiem, choć wygląda on pięknie, nie powinien znajdować się baldachim. Taki gadżet blokuje dostęp bodźców do zmysłów dziecka, przez co połączenia neuronowe nie wytwarzają się tak, jak powinny. Dziecko musi mieć możliwość rozejrzenia się po pomieszczeniu i szukania rzeczy wzrokiem, a baldachim to uniemożliwia.

Pokój dla przedszkolaka

Dzieci starsze mają inne potrzeby, ale też są dużo bardziej samodzielne, dlatego w ich sypialni może pojawić się więcej elementów. U kilkulatków wykształca się już poczucie i potrzeba prywatności oraz własności. Dlatego warto, by przedszkolak miał już kilka metrów kwadratowych na własny użytek. W jego pokoju powinno znaleźć się łóżeczko lub łóżko dziecięce, w zależności od wieku i stopnia samodzielności. W takim łóżku może się już spokojnie pojawić pościel dla dzieci, ponieważ kilkulatek ma już wystarczająco dużo siły i umiejętności, aby poradzić sobie z zarzuconą na głowę kołdrą.

Oprócz tego nie może również zabraknąć przestrzeni do zabawy i wyrażania siebie. Aby dziecko mogło prawidłowo rozwijać się, także pod względem emocjonalnym, jego zabawki powinny być bardzo różne i mieć wiele zastosowań. Nie mogą być to wyłącznie klocki albo lalki. Maluchy w wieku przedszkolnym potrzebują także zabaw kreatywnych, jak rysowanie, malowanie, kolorowanie, lepienie z plasteliny i masy solnej i wiele innych. Ważne jest jednak, aby w pokoju dziecięcym przestrzeń do snu oraz do zabawy były jasno rozgraniczone i nie mieszały się. Pokój może mieć wiele funkcji, ale nie powinny się one łączyć.

Pokój dla dziecka w wieku szkolnym

W okresie szkoły podstawowej, poza rozwojem intelektualnym, ważny jest też prawidłowy rozwój pod względem fizycznym. Na ten okres przypada bardzo dużo skoków wzrostowych, które sprzyjają rozwojowi wad postawy oraz układu kostno-stawowego. Dziecko w szkole podstawowej rośnie w zawrotnym tempie, bardzo zbliżonym do tego z okresu niemowlęctwa. Z tego powodu należy szczególnie zadbać o to, by w jego pokoju znajdowało się dostosowane do jego wzrostu łóżko z odpowiednio twardym materacem, najlepiej piankowym. Biurko i krzesło dla takiego dziecka powinno mieć regulację wysokości, aby meble mogły “rosnąć” razem z nim.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Proste sposoby na rozjaśnienie małej kuchni
/
Proste sposoby na rozjaśnienie małej kuchni
Nie wszyscy z nas są szczęśliwymi posiadaczami przestronnej, widnej kuchni. Zwłaszcza w blokach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie, często kuchnie są niewielkich rozmiarów. Jak można taką kuchnię rozjaśnić, aby wizualnie nadać jej objętości?
Polecamy