Jak powinno się dbać o aparat ortodontyczny?

Lifestyle
spiriteris
Jak powinno się dbać o aparat ortodontyczny?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z nas chciałby mieć piękne, zdrowe i proste zęby. To ostatnie, nawet jeżeli nie jest Ci dane, to można to skorygować aparatem ortodontycznym. Jego celem jest przywrócenie prawidłowego ustawienia zębów i szczęki. Założenie aparatu wiąże się ze zmianą pielęgnacji jamy ustnej. Sprawdź, jak dbać o aparat ortodontyczny

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych.

  • Aparat stały – zbudowany jest z pierścieni, łuków i zamków które są przytwierdzone do zębów. Nie możemy go samodzielnie zdjąć. W tym przypadku pielęgnacja jamy ustnej jest bardziej skomplikowana.
  • Aparat ruchomy – to aparat, który możesz zdjąć w każdej chwili. Jego skuteczność zależy od regularności jego noszenia.

Niezależnie od rodzaju aparatu, jego forma sprzyja rozwojowi próchnicy. Z tego powodu bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny podczas jego noszenia.

Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Używaj odpowiedniej szczoteczki do zębów

Podczas noszenia aparatu najlepiej zaopatrz się w szczoteczki ortodontyczne. ch kształt przypomina literę V. Te szczoteczki bardzo ułatwiają szczotkowanie zębów. Mają krótsze włosie. Możesz używać również szczoteczek sonicznych lub oscylacyjnych ze specjalną końcówką. Jeżeli masz problem z dotarciem do któregoś miejsca – użyj szczoteczki jednopęczkowej.

Wosk ortodontyczny

Gdy nosisz stały aparat ortodontyczny, to może bardzo pomóc Ci wosk ortodontyczny. On zabezpiecza odpowiednio ostre elementy aparatu chroniąc tym samym jamę ustną. To bardzo ważne na samym początku noszenia aparatu. Właśnie wtedy ryzyko podrażnień jest największe. Z tego powodu zaraz po założeniu aparatu wybierz się po specjalny wosk ortodontyczny.

Specjalne pasty do zębów

W trakcie noszenia aparatu powinieneś używać specjalnej pasty. Ma odpowiednią konsystencję oraz pomagają pozbyć się niechcianych dolegliwości związanych z noszeniem aparatu. Większość past posiada substancje, które znacznie lepiej chronią zęby przed odkładaniem się płytki nazębnej oraz próchnicą.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego nie jest łatwa. Wiąże się z nią bowiem wiele kosztów oraz bólu. Warto się na nią jednak zdecydować. Zęby nieodpowiednio ułożone oraz wady zgryzu pogłębiają ryzyko powstawania próchnicy oraz chorób jamy ustnej. Często powodują również problemy logopedyczne. Co więcej, takie problemy znacząco mogą wpłynąć na psychikę i pewność siebie. To decyzja warta zachodu, ponieważ po trudnym okresie założenia aparatu jest tylko lepiej, a czas poświęcony na jego noszenie jest warty zobaczenia efektów po jego upłynięciu.

Zdj. główne: Rudi Fargo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealne przewody koncentryczne dla twojego systemu telewizji przemysłowej? Poradnik od hurtowni elektrycznej Speckable.pl
/
Jak wybrać idealne przewody koncentryczne dla twojego systemu telewizji przemysłowej? Poradnik od hurtowni elektrycznej Speckable.pl
Odkryj kluczowe kryteria, które pomogą Ci w wyborze najodpowiedniejszych przewodów koncentrycznych dla telewizji przemysłowej. Poznaj autorytatywny poradnik od elektrycznej hurtowni na Speckable.pl.
Polecamy